Jojo efekt alebo rýchle chudnutie

Be social LIKE, SHARE and COMMENT :)

Poznáte to, keď sa vám podarí super rýchlo schudnúť po veľkom trápení sa a potom to naberiete späť ešte aj s darčekom? Čo to vlastne je ten jojo efekt a prečo k nemu dochádza? Ako proti tomu bojovať?

weight-loss-494284_640

Jojo efekt nastáva, ak schudnete príliš rýchlo  za krátku dobu prostredníctvom drastickej diéty, ktorá vás oberá o dôležité vitamíny, minerály a živiny . Okrem iného ničí aj váš metabolizmus. Schudnete nielen z tuku (čo aj chcem), no idete dole hlavne zo svalovej hmoty a strácate vodu (čo nechceme). Svalová hmota je pritom veľmi dôležitá pri spaľovaní kalórií.

11139357_10204404831274378_8092735821103878985_n

Funguje to nasledovne – naše telo neoklamete, je veľmi múdre a preto, ak mu začnete dávať menej jedla, naľaká sa a začne si vytvárať zásoby, aby sa zabezpečilo na horšie časy. Čo spomaľuje váš metabolizmus a sťažuje situáciu pri ďalšom chudnutí, kedy budete musieť ešte menej jesť, aby ste vôbec niečo chudli. Vždy keď diétu ukončíte, naberete späť tuk, no nie svalovú hmotu, ktorú ste stratili. Tú je potrebné si opäť vybudovať a to veru nie je také rýchle ako vaše chudnutie.

belly-2473_640

Pri chudnutí sú preto dôležité nasledovné zásady:

1. zabudnite na drastické diéty a tabletky, ktoré sľubujú super rýchly efekt,
2. neoberajte sa o sacharidy a ani tuky, len zvoľte ich správne množstvo a čas ich konzumácie,
3. vyberajte si zdravé potraviny,
4. majte 1x v týždni “cheat day”, ktorý vám pomôže zrýchliť metabolizmus – je to deň, kedy povolíte o niečo uzdu a doprajete si to, čo milujete,
5. budujte svalovú hmotu (nepíšem teraz o kulturistike, ale bežnom budovaní :)), je veľmi dôležitá nielen zo zdravotných dôvodov, ale pomáha spaľovať kalórie a udržuje vás v kondícii.

ja-plavky

Jojo efekt poznám veľmi dobre, keďže som súťažila a diéty v poslednej fáze pred súťažou boli veľmi náročné. Po súťaži som vždy pribrala, aj napriek tomu, že som sa v stravovaní držala. Mala som spomalený metabolizmus a ten sa mi podarilo upraviť až po 3/4 roku od súťaže.  Samozrejme, každé telo je iné a potrebuje na regeneráciu iný čas. Preto si zvoľte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetko potrebné pre vaše telo. Práve taký nutričný program môžete získať vďaka mne :)

Napísala

Logo2se_JA

NEZABUDNI DODRŽIAVAŤ AJ STRAVU – moje doporučenia nájdeš TU

Moje videá nájdeš na YouTube.

Be social LIKE, SHARE and COMMENT :)

Ak chceš od seba viac, môžeš sa na mňa obrátiť v prípade nutričného a tréningového plánu svihlikova@yahoo.com.

yes-593834_640

Zuzana Švihlíková

*Slovak version - Som Medzinárodná online podnikateľka, mentor, motivátor, bývalá INBA pretekárka, fitness trénerka, poradca vo výžive a obyčajná žena. *English version - I am International online business woman, mentor, motivator, ex INBA competiter, fitness trainer, consultant in nutrition and normal working woman.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole